Demontaż eternitu z dachu

 

Zapewne wiele razy zdarzało się Państwu słyszeć o tym jak bardzo szkodliwy bywa azbest. Materiał ten był stosowany niegdyś do tworzenia eternitu, który do dzisiejszego dnia często spotykany jest na dachach. Jednak należy mieć tę świadomość, że eternit koniecznie trzeba odpowiednio utylizować ponieważ wymusza to na nas jeden z przepisów obowiązujących w Polsce.

Skuteczne utylizowanie eternitu

utylizacja azbestuKilkadziesiąt lat temu zachwycenie eternitem było bardzo duże. Wówczas praktycznie każdy chciał posiadać ten materiał by można było zastosować go do pokrycia dachu. Eternit z każdym kolejnym rokiem zyskiwał coraz większą popularność. Aż ostatecznie nieco dokładniej mu się przyjrzano i okazało się, że materiał ten zawiera w sobie bardzo szkodliwy azbest. Wówczas zaczęto robić wszystko by eternit znikał z tych miejsc, na których go ułożono. Utylizacja azbestu jest obecnie koniecznością i wszystko wskazuje na to, że za kilka lat za nieściągnięcie azbestu z dachu będzie można dostać dość surową karę. Jednak mówiąc o zdejmowaniu azbestu pod żadnym pozorem nie należy myśleć, że zachęcamy by takie czynności wykonywać samodzielnie. Azbest jest najbardziej niebezpieczny wtedy gdy jest suchy i się nim w jakiś sposób manipuluje. Wówczas dochodzić może do podnoszenia się pyłu azbestowego czego skutki mogą być bardzo negatywne. W związku z tym utylizowanie azbestu powinniśmy zostawić specjalistom, którzy się na tym doskonale znają.

Na dzień dzisiejszy znalezienie firmy zajmującej się utylizowaniem azbestu jest bardzo proste. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarce internetowej. Od jakiegoś czasu sporo informacji o takich firmach możemy uzyskać również w wydziałach ochrony środowiska, które są zlokalizowane w urzędach miast czy też w starostwach powiatowych.