Na granicy dawnego Podbeskidzia i Górnego Śląska leży urocza miejscowość o nazwie Goczałkowice – Zdrój. Gdy spojrzymy na mapę rejonu, zaraz wzrok nasz padnie na wielki zbiornik, który stanowi rezerwę wodną okolicy.
Zasoby wody w postaci zbiorników wody pitnej
Miejscowość znajduje się na krańcu Górnego Śląska, z dala od przemysłowej aglomeracji, a także blisko gór. Turysta zaczerpnie tutaj rześkiego powietrza. Goczałkowice słyną z kuracjuszy, którzy od wieków przybywają licznie nad tutejsze baseny kąpielowe. Od dawien dawna znajdowały się tu solanki, zapewniające mgiełkę inhalacyjną dla pacjentów. Woda solankowa pochodząca z odwiertu górniczego oraz zbiorniki wody pitnej to idealne rozwiązanie dla chorych na zwyrodnienia układu kostno – stawowy i skóry. Inhalacje zwalczają choroby zakaźne, schorzenia dróg moczowych i dolegliwości u kobiet. Dbano również o podaż wody mineralnej w celu suplementacji diety. Podawano ją w różnych opakawaniach na stoły jadalni. Były to pojemniki takie jak flaszki, buteleczki, a nawet beczki. Kurorty bogate w wody mineralne oraz w przydatne zbiorniki wody pitnej stanowiły bardzo ważne źródło dochodowe prowincji już w czasach zamierzchłych. Są również rokującą świetnie perspektywą na przyszłość. Inwestycja w boiska do gier sportowych, aleje spacerowe, trasy rowerowe oraz miejsca aktywności kulturalnej to kolejny krok do przodu. Koncerty akordeonowe dla kuracjuszy, wieczorki poetyckie i potańcówki.
Dużo firm mających na uwadze ochronę środowiska na poważnie traktuje zbiorniki wody pitnej oraz solanki głębinowe na terenie Śląska. Jest to niezwykła alternatywa dla skupisk przemysłowo – górniczych. Goczałkowice stanowią niejako zielone płuca Śląska, atrakcyjne zbiorniki wody pitnej są dopełnieniem tego faktu.