Zabezpieczający zamek elektryczny

W obiektach o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, oraz we wszystkich pomieszczeniach czy wejściach, niedostępnych dla jakiejś grupy osób stosuje się elektryczne i elektromagnetyczne zamki zabezpieczające. Nie jest to nowy rodzaj zamka, i wykorzystywany jest szeroko także w mieszkalnych budynkach, głównie w blokach.

Nowoczesne zamki elektromagnetyczne

specjalne rygle elektromagnetyczneSą one przede wszystkim kojarzone ze starymi i dobrze znanymi zamkami do domofonów, działającymi w zabudowaniach mieszkalnych od wielu lat. W obiektach użytkowych stosuje się natomiast specjalne rygle elektromagnetyczne, które mają znacznie silniejsze działanie, i są uznawane za skuteczniejsze od zwykłych zamków elektrycznych w znacznym stopniu. Mogą być one montowane w zwykłych drzwiach dostępowych, aczkolwiek poleca się ich połączenie z ciężkimi drzwiami zabezpieczającymi, gdyż wtedy ich potencjał może być wykorzystany w całości. Są one bowiem niemal niemożliwe do otwarcia za pomocą narzędzi ręcznych i wymagają ogromnego nakładu pracy by pokonać je gdy są włączone. Z tego powodu są one jednym z najbardziej bezpiecznych rodzajów zamków, toteż znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie dostęp do pomieszczeń musi być ograniczony z jakiegokolwiek powodu. Montaż takich zamków może być wykonany z łatwością, i mimo iż jest on nieco bardziej czasochłonny niż instalacja nowej wkładki czy całego zamka w drzwiach, nie należy do szczególnie wymagających, o ile konstrukcja drzwi nie jest bardzo nietypowa.

Same zamki nie są również szczególnie drogie, zwłaszcza jak na tak skuteczne i nowoczesne urządzenia, toteż w wielu obiektach stosowane są jako zabezpieczenie do dróg ewakuacyjnych czy przejść technicznych. Sprawdzają się tam doskonale, i zazwyczaj bywają znacznie wygodniejsze niż normalne zamki.