Wymagania dla asystentki osoby starszej

 

Nasze społeczeństwo systematycznie się starzeje i coraz mniej się rodzi dzieci. Starość wiąże się z wieloma chorobami i spadkiem formy fizycznej i psychicznej. Niektórzy stają się osobami niepełnosprawnymi i wymagają stałej opieki i pomocy w codziennych czynnościach. 

Jakiej pomocy wymaga starsza osoba?

asystentka osoby starszejOpieka nad starszą osobą wymaga od kandydata dużej cierpliwości, empatii i przede wszystkim chęci niesienia pomocy słabszym jednostkom. Ludzie starsi często mają problem z codziennymi czynnościami takimi jak, gotowanie, sprzątanie, czy zrobienie zakupów. Asystentka osoby starszej odciąża jej rodzinę w opiece i pielęgnacji, oraz zapewnia jej lepsze warunki życia. Może być dostępna przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, albo tylko codziennie przychodzić na parę godzin, aby wykonać wszystkie niezbędne obowiązki. Osoby, które chcą pracować w takiej formie, muszą skończyć studia na kierunku Asystent osoby starszej i niepełnosprawnej. Asystent zajmuje się prowadzeniem domu, pielęgnacją swojego podopiecznego, oraz dba o to, żeby zażył przepisane leki we właściwym momencie. Również może pomóc osobie starszej dotrzeć do ośrodka, lub w inne konieczne miejsca. Czasem takie osoby są samotne i brakuje im kogoś, kto z nimi zwyczajnie spędzi czas, porozmawia i wysłucha. Czasem trzeba umyć okna, bo podopieczny nie jest w stanie tego samodzielnie zrobić, lub napisać pismo do urzędu. Asystent musi być wyrozumiały i wykazywać się dużą wrażliwością na ludzką krzywdę. Bywa, ze jest on jedyną bliską osobą.

Bycie asystentem, jest wymagającą, ale też jest to dobrze płatna pojadą. Asystenci mogą być przydzielani danej, starszej osobie przez Ośrodek Pomocy Społecznej, albo każdy może samodzielnie sobie wynająć taką osobę, której pomoc, czasem jest niezbędna.