Na prawidłową pracę urządzenia, wykorzystującego mechanizm hydrauliczny, ma wpływ nie tylko dobór odpowiedniej jakości przewodów, które zapewnią bezpieczeństwo i bezawaryjność. Bardzo istotnym elementem są równie okucia, które gwarantują odpowiednie zamocowanie węża, na przykład dostarczającego paliwo lub odprowadzającego zużyty olej.
Rodzaje zakuć hydraulicznych
Na rynku znajdziemy bardzo dużo rodzajów różnego typu okuć, które różnią się między sobą przede wszystkim kształtem oraz tworzywem, z jakiego zostały wykonane. Dobór odpowiedniego zakucia jest niezwykle ważny, bowiem ma to wpływ nie tylko na bezawaryjność przewodów wysokociśnieniowych, ale także na bezpieczeństwo pracy. Zatem podczas doboru odpowiednich okuć zwracajmy uwagę na parametry podczas pracy urządzenia, jak i typ węża, do którego zamierzamy zamocować zakucia hydrauliczne. Ogromna znaczenie ma również rodzaj tworzywa, z którego element został wykonany. Ma to bowiem wpływ na bezpieczny zakres temperatur podczas pracy urządzenia oraz odporność na korozje podczas długotrwałego kontaktu z cieczami. Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji tego typu elementów jest stal, która może różnić się zastosowana powłoką. Ta z kolei wpływa na możliwe do zastosowania temperatury, które nie spowodują uszkodzenia zakucia. Najbardziej odporna jest stal nierdzewna, która doskonale znosi zarówno bardzo niskie (-270 stopni), jak i bardzo wysokie (+800stopni) temperatury.
Prawidłowa praca wysokociśnieniowych urządzeń hydraulicznych uzależniona jest również od detali, takich jak przewody czy zakucia. Te z pozoru niewielkie elementy mają ogromne znaczenie, a ich wybór uzależniony jest od specyfiki pracy całego urządzenia, a przede wszystkim od zakresu możliwych temperatur.