Współczesne rodzaje kolb

Dobór odpowiedniej kolby do broni jest sprawą na tyle skomplikowaną, co dobór ubrania. Doświadczeni użytkownicy broni wiedzą bowiem, iż wymiana kolby może zmienić parametry i zachowanie broni podczas strzelania w nierzadko bardzo zauważalny sposób. Warto więc dobrać odpowiedni rodzaj kolby do stylu strzelania i zastosowania samego karabinu.

Nowoczesne kolby do karabinów

kolby do broniNajbardziej rozpowszechnione i najczęściej używane są kolby rozsuwane. Jest to uniwersalny rodzaj kolb do broni, zwykle nie mający zbyt wielu dodatków. Mimo to, regulowane kolby mogą być łatwo dostosowane do gabarytów każdego strzelca tak, by mógł on używać broni wygodnie. Najbardziej zaawansowane modele, jednak, posiadają osobną przestrzeń wewnątrz do przechowywania magazynków lub akcesoriów. Stałe kolby przydają się tam, gdzie wymagane jest strzelanie precyzyjne. Większość z nich nie posiada żadnej możliwości regulacji, aczkolwiek najbardziej wyspecjalizowane modele posiadają regulowane stopki i poduszki na policzki. Stałe kolby do broni z tworzywa sztucznego są drugim, najbardziej rozpowszechnionym rodzajem fabrycznie używanych kolb. Składane kolby zwykle nie różnią się wiele od kolb stałych, oprócz możliwości złożenia ich wzdłuż korpusu broni, aczkolwiek istnieją również składane prowadnice, pozwalające na montaż większości modeli kolb regulowanych i połączenie zalet obu tych typów. W kilku rodzajach broni, głównie używanych przez wojsko, używane są kolby szkieletowe.

Są to lekkie kolby wykonane zazwyczaj z metalowych prętów, mające prawie niezauważalną wagę. Przydają się one tym użytkownikom, którzy potrzebują kolby do oparcia podczas strzelania, a dla których składane czy stałe kolby są zbyt nieporęczne. Są one również często używane w pistoletach maszynowych o niewielkich rozmiarach.