lampy podłogowe

Wnętrza tysiąca i jednej nocy

Dzisiejsze wnętrza orientalne cieszą coraz częściej gości hotelowych apartamentów. Styl arabski w architekturze cechuje się kilkoma ważnymi rzeczami. Jedną z nich jest oświetlenie. Styl ten jest zdecydowanie wyjątkowy pod względem swojego zróżnicowania. Łączy ze sobą zarówno lampy nowoczesne jak i lampy klasyczne.

Jakie są lampy podłogowe?

lampy podłogoweMożna zauważyć, że w centrum projektowanych pomieszczeń, znajdują się bardzo często lampy sufitowe i to one koncentrują uwagę obserwatorów. Nierzadko tworzą je np. plafony. Ciekawe jest to, że arabscy architekci wykorzystują też elementy klasyczne np. świece. Stanowią one doskonałe wykończenie całości wnętrza. W stylu arabskim występują, także kinkiety. Mają służyć one przede wszystkim regulacji oświetlenia, tworząc wyjątkową aurę. Wytrzymałe lampy podłogowe są z reguły pełne ciepłych barw. Mnogość wzorzystych mebli, liczne barwy wprowadzają nas w świat niczym z tysiąca i jednej nocy. Nieodłącznym elementem każdego pomieszczenia arabskiego są tkaniny. Wielobarwne i o różnej fakturze. Marokańskie stoliki, liczne fotele, kanapy, siedziska podłogowe to elementy wyznaczające dany nurt. Należy podkreślić, że ściany takich pomieszczeń pokryte są tapetami albo wielokolorowymi farbami ściennymi. Często możemy zauważyć gobeliny i dywany ścienne. W takiego typu projektach rzadko używa się koloru białego. Dodatki dopełniające charakteru to przede wszystkim mosiężne tace, naczynia, pozłacane misy, świeczniki, świece, kadzidełka zapachowe. Podłogi to z reguły posadzki. Winny być pokryte kolorowymi dywanami. Nieodłączny element to frędzle. Czym byłby styl arabski bez zasłon i licznych firan? Bardzo często tkaniny są formowane na kształt kaskad morskich. Umieszczone one są na metalowych karniszach.

Znacznie ożywia i urozmaica wnętrze. Obowiązuje zasada: im bardziej okazałe wnętrze tym lepsza pozycja społeczna gospodarza. Gdyby chcieć opisać i uściślić charakterystykę stylu arabskiego to można określić to jednym słowem: przepych. Ma on swoich licznych zwolenników, ale i znajdą się i tacy, którym takie pomieszczenia nie odpowiadają