Warsztaty kowalskie, ślusarskie, czy samochodowe mają specyficzne wymagania i najczęściej się mieszczą w dużych halach budowanych specjalnie pod te działalności. Muszą być odpowiednio wysokie i posiadać wystarczającą ilość bram wejściowych i wjazdowych, a taką możliwość dają hale modułowe.
Konstrukcja hali warsztatowej z płyt
Pomieszczania magazynowe muszą być dopasowane do specyfiki działalności. Warsztat samochodowy wymaga wysokości co najmniej ośmiu metrów, ponieważ zainstalowane podnośniki muszą mieć zapewnioną bezpieczną przestrzeń. Przedsiębiorcy wybierają hale stalowe zbudowane z blaszanych płyt, ale takie są mało praktyczne jeżeli trzeba w nich spędzać czas w zimie, ponieważ są nieogrzewane. Najlepsze są hale warsztatowe z płyty warstwowej, które mogą być całoroczne. Dzięki zastosowania wysokiej jakości materiałów, hala jest dobrze izolowana od zimna, oraz odpowiednio chłodzona w sezonie letnim. Nowoczesna płyta warstwowa składa się z warstwy płyty poliuretanowej, styropianu o grubości przynajmniej dwóch centymetrów, oraz uszczelniającej waty mineralnej. Takie połączenie trzech rodzajów materiałów, gwarantuje wysoką jakość i odporność ścian hali na czynniki atmosferyczne. Dzięki betonowemu podłożu, do środka zabudowy nie dostaje się woda, a teren pod halą się nie zapada. Hala warsztatowa składa się ze stalowej konstrukcji połączonej z metrowych, lub dwumetrowych prętów, tworzących kształt zabudowy. Od zewnętrznej strony są do niej przytwierdzone płyty, które są ścianami budynku.
Jest to ocieplony budynek, który może być użytkowany przez wszystkie pory roku. Posiada dobrą izolację przed zimnem, oraz właściwą wentylację zapewniającą dopływ świeżego powietrza w lecie. Hala warsztatowa ma wiele zastosowań i jest dość tanim rozwiązaniem, które umożliwia szybką budowę.