Stosowanie druku UV w produkcji szyldów i tablic

Obecnie istnieje wiele metod drukowania. Drukarki atramentowe powoli odchodzą do lamusa. Ostatnio popularna stała się metoda drukowania UV. Wykorzystuje się tutaj specjalne tusze do druku. Są to tusze, które mają postać ciekłych polimerów.

Nadruki UV odporne na warunki atmosferyczne

drukowanie UV w GdyniPrzy głowicach drukujących znajdują się lampy LED. To właśnie te lampy w czasie drukowania emitują promieniowanie ultrafioletowe. W skrócie promieniowanie to nazywane jest promieniowaniem UV. Działanie promieniowania ultrafioletowego wcale nie jest skomplikowane. Zadaniem UV jest doprowadzić do polimeryzacji tuszu wykorzystywanego do nadruku. Ciekły polimer znajdujący się w tuszu do drukarki UV twardnieje na powierzchni materiału. W ten sposób może powstać bardzo cienka warstwa kolorowego plastiku, który jest nadrukowany na materiał. Takie drukowanie UV w Gdyni jest obecnie bardzo popularne. Zasada działania drukarki jest bardzo podobna jak w drukowaniu atramentowym. Tutaj jednak wykorzystuje się tusze polimerowe, które następnie ulegają utwardzaniu. Utrwalanie nadruku światłem UV jest tutaj kluczowym elementem. Dużą zaletą tej techniki jest to, że nadruk może być wykonany na różnych materiałach płaskich. Praktycznie nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Drukowanie UV można z powodzeniem stosować na płytach PCV, plexi, szkle, kartonach, MDF. Drukarki posiadają specjalny płaski stół. Czasem wykorzystywane są również drukarki hybrydowe, które mają za zadanie przesuwać materiał.

Ważne jest to, że w czasie korzystania z drukarki UV nie dochodzi do wydzielania szkodliwych zapachów. Można stosować takie drukarki w biurach i innych pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Druk UV jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne. Może służyć do drukowania szyldów, tablic informacyjnych i innych elementów zewnętrznych.