Środki chemiczne do walki z algami basenowymi

 

Posiadanie własnego basenu w ogrodzie to marzenie wielu osób. Dzisiaj ze względu na niski koszt prawie każdy może pozwolić sobie na sezonowy basen pod domem. Ważne jest jednak utrzymanie wody basenowej w czystości tak aby nie zachodziła konieczność ciągłego jej wymieniania. Wlewanie nowej wody do basenów, zwłaszcza tych o dużej objętości jest czasochłonne i niestety kosztowne. Dlatego najlepiej dbać o już wypełniony basen.

Środki przeciwko algom

środek na glony w basenachNajczęstszym problemem w ogrodowych basenach są algi. Nie są one niebezpieczne dla organizmu człowieka, ale sprawiają, że woda w basenie wygląda po prostu źle. W takich warunkach nikt nie ma ochoty na przesiadywanie w wodzie. Algi sprawiają, że woda w basenie mętnieje i stopniowo zmienia swoje zabarwienie. Osadzają się również na ściankach i dnie basenu w postaci śliskiego nalotu. Warto w takiej sytuacji zaopatrzyć się w środek na glony w basenach. Algi są o tyle uciążliwymi roślinami, że rozwijają się bardzo szybko. Często zaledwie w ciągu jednego dnia basen wypełnia się śliskim nalotem. Pożywką dla alg jest światło i składniki zawarte w wodzie. Sygnałem ostrzegawczym jest nagły wzrost zużycia chloru w basenie. Wtedy można mieć pewność, że w wodzie rozwijają się rośliny. W momencie kiedy woda staje się w całości zielona to znaczy, że w basenie rozwinęły się glony znacznie trudniejsze do usunięcia. Walkę z tym zjawiskiem należy rozpocząć jak najwcześniej.

W wodzie basenowej należy rozpuścić produkt przeznaczony do walki z algami i glonami. Ma on na celu zniszczenie roślin, ale jest w pełni bezpieczny dla organizmu człowieka. Zawsze należy stosować się do instrukcji dołączonej do opakowania. Szczególnie ważne jest stosowanie ochrony przeciwko algom w okresie letnim kiedy z basenu często się korzysta.