Sposoby na automatyzację magazynu

Magazyny to miejsca, które są niezbędne do pracy w nie tylko w zakładach logistycznych, ale także w wielu przedsiębiorstwach przemysłowych. Właściciele tych firm chcą, aby magazyn był miejscem, w którym wprowadza się innowacyjne rozwiązania techniczne. Dzięki nim praca może stać się nie tylko łatwiejsza, ale także bardziej wydajna. Jakie rozwiązania można wprowadzić w magazynach dużych, średnich czy małych?

Rozwiązania automatyzacyjne w obiektach logistycznych

automatyzacja magazynowaniaJednym z najbardziej pożądanych zmian w magazynach jest automatyzacja procesu wydawania i składowania towaru. Do tego typu rozwiązań zaliczymy montaż specjalnej linii magazynowej, opartej o systemy wysokiego składowania. Tego typu automatyzacja magazynowania sprawdzić się może na przykład w firmach, których działalność oparta jest o składowanie długich elementów aluminiowych (np. profilii), umieszczanych na specjalnych platformach. Automatyzowanie magazynu może mieć także cel w polepszeniu ogólnej wydajności. W tym celu montuje się układnice połączone z wózkiem elektrycznym. Tego typu rozwiązanie służy sprawnemu odkładaniu i pobieraniu ładunków, a także zmniejszenie przerw pomiędzy tymi dwoma czynnościami. Jeżeli istnieje taka możliwość, w magazynie montowane są różne wersje robotów, których zadaniem jest obsługiwanie zadań, a także programów komputerowych. Technologie te są stosowane w miejscach, gdzie organizuje się wysyłkę towaru do klienta i sporządza dokumentację.

Automatyzacja może dotyczyć także samego procesu załadunku i rozładunku towaru. W tym celu w doku załadunkowym montowane są specjalne linie załadunkowe (zwane systemami przenośników paletowych), które pracują w sposób automatyczny. Skraca to nie tylko czas załadunku, ale także umożliwia dokładne załadowanie wszelkiego typu towaru.