Płyn niezamarzający w klimatyzacji

Zarówno w chłodnictwie, jak i w klimatyzacjach korzystamy z różnych cieczy. Służą one jako czynnik pośredniczący przenoszący energię pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w zamkniętym układzie hydraulicznym. Muszą mieć one konkretne właściwości pozwalające na korzystanie, takie jak niską lepkość i odpowiednie ciepło właściwe.

Odpowiedni płyn do klimatyzacji

glikol etylenowy do klimatyzacjiNajczęściej używana jest czysta woda – jest ona ogólnodostępna, niedroga i ma odpowiednie właściwości. Niestety jest ona nieodpowiednia do instalacji o temperaturze przybliżonej lub niższej niż zero stopni Celsjusza, gdyż istnieje groźba tego, że zamarznie. Oczywiście byłoby to negatywne – prowadzi to do uszkodzenia całej instalacji i prowadzi do dość dużych strat. Dlatego w takich wypadkach powinniśmy używać glikoli. Dzięki swojej odporności na zamarzanie mogą być używane w instalacjach dochodzących do temperatur minusowych. Najpopularniejszym spośród glikoli jest glikol etylenowy. Powodów jest kilka – jego niska lepkość, odpowiednie ciepło właściwe oraz atrakcyjna cena. Glikol etylenowy do klimatyzacji jest odpowiednio przystosowanym rodzajem, którego temperaturę krzepnięcia przystosowano właśnie do tych instalacji. Trzeba pamiętać, by przy użyciu glikolu powinniśmy również zaopatrzyć się w inhibitory ochronne. Zapobiegają one zarówno degradacji cieczy, jak i ochraniają naszą instalację przed uszkodzeniami korozyjnymi.

Glikol etylenowy nie jest najpopularniejszym używanym płynem do klimatyzacji i chłodni przez przypadek – jak widać jest wiele powodów, dla których otrzymał to miano. Niezależnie więc czy jesteś specjalistą w dziedzinie chłodzenia czy zwykłym inwestorem dbającym o dobrą jakość klimatyzowanego powietrza – nie musisz się obawiać negatywnych skutków korzystania z glikolu.