Tzw. „podłogówka” – to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań ogrzewania w domu. Najczęściej jest stosowane w łazienkach, gdzie np. wychodząc spod prysznica w zimie, mamy kontakt z zimną, wilgotną podłogą. Ogrzewanie podłogowe całkowicie eliminuje ten problem i sprawia, że bardzo przyjemnie jest stanąć na ciepłych płytkach.
Inteligentna podłogówka najlepszym sposobem na oszczędność energii
Najczęściej mocą cieplną ogrzewania podłogowego steruje kocioł grzewczy. Ustawiamy po prostu na nim odpowiednią temperaturę, a on dogrzewa tak, aby temperatura nie spadła poniżej założenia. Jeśli np. ustawimy na piecu 22 stopnie, to taką temperaturę piec wymusi, dogrzewając odpowiednio obieg wody w instalacji. Ale należy pamiętać, że te 22 stopnie będą miały również np. grzejniki w korytarzu, oraz w każdym z pokoi, gdzie jest doprowadzona instalacja. Inteligentna podłogówka weryfikuje takie działanie i może sprawić, że np. w łazience nasze płytki będą miały 22 stopnie, a pokój w którym nikt na razie nie mieszka – 10 stopni. Jak widać, można w ten sposób zaoszczędzić nadmiary ciepła i skierować go tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Do wykonania tej „sztuki” będą potrzebne m.in. siłowniki do podłogówki, dzięki którym jest możliwe tworzenie stref ciepła – czyli ustawienie indywidualnych temperatur w różnych pomieszczeniach, oraz „przy okazji” oszczędzanie energii – nawet do 30%. To bardzo atrakcyjny pomysł szczególnie dla tych, którzy budują nowy dom, lub planują całkowitą wymianę instalacji c.o.
Powstałe oszczędności można wykorzystać w znacznej mierze na dogrzewanie innych pomieszczeń – jeśli np. w takim pokoju jest małe dziecko, wtedy warto lepiej dogrzać cały pokój, pomijając inne pomieszczenia i oszczędzając na pomieszczeniach użytkowych, a nie mieszkalnych.