Ogrzewanie podłogowe

Tzw. „podłogówka” – to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań ogrzewania w domu. Najczęściej jest stosowane w łazienkach, gdzie np. wychodząc spod prysznica w zimie, mamy kontakt z zimną, wilgotną podłogą. Ogrzewanie podłogowe całkowicie eliminuje ten problem i sprawia, że bardzo przyjemnie jest stanąć na ciepłych płytkach.

Inteligentna podłogówka najlepszym sposobem na oszczędność energii

siłowniki do podłogówkiNajczęściej mocą cieplną ogrzewania podłogowego steruje kocioł grzewczy. Ustawiamy po prostu na nim odpowiednią temperaturę, a on dogrzewa tak, aby temperatura nie spadła poniżej założenia. Jeśli np. ustawimy na piecu 22 stopnie, to taką temperaturę piec wymusi, dogrzewając odpowiednio obieg wody w instalacji. Ale należy pamiętać, że te 22 stopnie będą miały również np. grzejniki w korytarzu, oraz w każdym z pokoi, gdzie jest doprowadzona instalacja. Inteligentna podłogówka weryfikuje takie działanie i może sprawić, że np. w łazience nasze płytki będą miały 22 stopnie, a pokój w którym nikt na razie nie mieszka – 10 stopni. Jak widać, można w ten sposób zaoszczędzić nadmiary ciepła i skierować go tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Do wykonania tej „sztuki” będą potrzebne m.in. siłowniki do podłogówki, dzięki którym jest możliwe tworzenie stref ciepła – czyli ustawienie indywidualnych temperatur w różnych pomieszczeniach, oraz „przy okazji” oszczędzanie energii – nawet do 30%. To bardzo atrakcyjny pomysł szczególnie dla tych, którzy budują nowy dom, lub planują całkowitą wymianę instalacji c.o.

Powstałe oszczędności można wykorzystać w znacznej mierze na dogrzewanie innych pomieszczeń – jeśli np. w takim pokoju jest małe dziecko, wtedy warto lepiej dogrzać cały pokój, pomijając inne pomieszczenia i oszczędzając na pomieszczeniach użytkowych, a nie mieszkalnych.