Producenci urządzeń do przerobu drewna korzystając z możliwości przekazywania napędu przez ciągniki na inne maszyny stworzyli rębak ciągnikowy. Pozwala to na użycie maszyny bezpośrednio w terenie bez konieczności transportowania materiału bazy. Wprowadzenie rębaka ciągnikowego niesie ze sobą wiele innych korzyści. Myślą przewodnią dla ich konstruktorów było osiąganie oszczędności
Napęd WOM do rębaka ciągnikowego
Nowe podejście do wykorzystania ciągników zaowocowało powstaniem bardzo wielu ciekawych maszyn. Dają one możliwość pracy w terenie. Takim urządzeniem jest rębak ciągnikowy. Jest to seria maszyn służąca do rozdrabniania gałęzi i konarów o różnej średnicy. Powstałe w ten sposób ścinki drzew i krzewów wykorzystuje się jako surowiec do dalszej produkcji. Rębaki ciągnikowe montowane są bezpośrednio na traktorze na trzypunktowym układzie zawieszenia. Napęd jest przekazywany na WOM rębaka I przekazywany na urządzenia rozdrabniające, którymi są tarcze lub walce z ostrzami. Nowoczesne materiały używane do ich produkcji zapewniają wytrzymałość maszyn i bezpieczeństwo pracy operatora. Zapewniają łatwość obsługi i wysoką wydajność. Posiadają własny zintegrowany system hydrauliczny. Bardzo ważna ich cecha jest to, że mimo podwieszonego rębaka dają możliwość równoczesnego holowania holowania przyczepy. Pozwala to na wykonanie kompletnej pracy w terenie. Przetworzenie, załadunek i transport. Różne modele rębaków pasują do róż tych mocy silnika traktora.
Obecne możliwości jakie daje wykorzystanie rębaka ciągnikowego są nie do przecenienia. Uzyskuje się ogromne oszczędności na kosztach transportu wykonując pełny cykl pracy w terenie. Kierowca ciągnika jest również operatorem rębaka co daje z kolei oszczędności na kosztach pracy.