Nowoczesne ciągniki dla rolników

Pojazdy rolnicze czasem muszą pracować na terenie o wiele trudniejszym niż ten, po którym poruszają się maszyny budowlane. Mimo iż najczęściej te dwa rodzaje pojazdów są identyczne, różniąc się wyłącznie kolorem karoserii, zdarza się iż wersje rolnicze ciągników czy pojazdów specjalnych są ulepszane w stosunku do swoich budowlanych odpowiedników.

Ciągniki rolnicze z napędem na cztery koła

ciągnik 4x4Praca w głębokim błocie, na niestabilnym terenie czy podobnym podłożu, na którym większość pojazdów nie ma najmniejszej szansy na przejechanie jest dość standardową sytuacją w rolnictwie. Normalne traktory i pojazdy wielozadaniowe są więc coraz częściej zastępowane przez ciągnik 4×4, jaki wprowadzany jest do ofert wielu producentów maszyn rolniczych. Ciągniki te, podobnie jak ich bardziej standardowe odpowiedniki, różnią się kilkoma detalami od maszyn innych producentów, zwłaszcza tych które działają przede wszystkim w warunkach budowlanych, aczkolwiek zachowują identyczną funkcjonalność i możliwości. Największą różnicą, a zarazem największą zaletą jest właśnie napęd, pozwalający maszynie na pokonywanie terenu który jest całkowicie nieprzejezdny dla większości lżejszych, lub też nie mających takiego napędu maszyn. Ciągniki z napędem na cztery koła mają taką samą funkcjonalność jak ich standardowe odpowiedniki, i mogą być wyposażane we wszystkie narzędzia, które pasują do ich prostszych wariantów, więc nie są trudniejsze w obsłudze.

Większa moc silnika oznacza jednak iż te narzędzia mogą być wykorzystane w znacznie bardziej precyzyjny sposób, lub też z większym nakładem siły podczas wykonywania zadań na polu. Zużycie paliwa w owych ciągnikach jest być może większe niż w standardowych odmianach, aczkolwiek jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę ich dużą moc.