Nawozy dla roślin w postaci granulatów

Każdy rolnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nawożenie jest bardzo ważne. Na polskim rynku istnieje mnóstwo preparatów do nawożenia roślin, a wśród nich każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich zbóż. Niektóre zboża warto nawozić również wczesną wiosną.

Nawóz z azotem, fosforem stosowany przed wysiewem

nawożenie upraw wiosnąI takie preparaty także są dostępne. Są to zazwyczaj nawozy wieloskładnikowe, które mają postać granulatu. Zaletą takich nawozów jest to, że mogą być stosowane pod wszystkie rośliny uprawne. Zawierają one dużo azotu, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin. Nawóz ten można stosować nie tylko na zboża ozime, ale również zboża jare. Nadaje się też do nawożenia roślin okopowych, przemysłowych. Rolnicy mogą stosować taki nawóz w sadownictwie czy w uprawie warzyw. Bez wątpienia nawożenie upraw wiosną jest bardzo ważne, a preparaty w postaci granulatu jak najbardziej na to pozwalają. Wczesną wiosną stosuje się takie nawozy przede wszystkim na rośliny ozime. Zasada jest taka, że wszystkie rośliny wieloletnie należy nawozić wiosną. W granulacie znajduje się nie tylko azot, ale również fosfor. Jest to pierwiastek, który powinien znaleźć się w glebie dla roślin uprawnych. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli gleba na danym terenie jest uboga w fosfor, to należy go dostarczyć. Na to pozwalają nowoczesne nawozy nie tylko w postaci granulatów. Granulaty zazwyczaj stosuje się przedsiewnie.

Takie zastosowanie polega na tym, że granulat jest mieszany z ziemią na głębokości kilkunastu centymetrów przed wysianiem nasion. Ciekawe jest również to, że granulaty można dodatkowo mieszać przed wysiewem. Najczęściej miesza się je z mocznikiem, saletrą amonową czy innymi związkami. Wtedy taki nawóz będzie działał jeszcze szybciej i lepiej oraz znacznie poprawi jakość upraw na danym gruncie.