Na co zwrócić uwagę kupując meble drewniane?

Kupno mebli to inwestycja długoterminowa, dlatego wybierając wyposażenie, nie warto kierować się jedynie wyglądem estetycznym czy też niską ceną, gdyż może nas to doprowadzić do konieczności ponownego zakupu w niedługim czasie. Natomiast meble dobre jakościowo będą nam służyły przez długie lata.

Dobrej jakości meble drewniane

solidne meble drewniane do salonuPrzede wszystkim czynnikiem świadczącym o tym, czy meble są dobre jakościowe jest surowiec użyty do ich produkcji. Obecnie często meble wykonuje się z płyt wiórowych wykończonych okleiną w kolorze drewna. Niestety materiały te nie są zbytnio trwałe, a okleina często po dłuższym czasie zaczyna się odklejać, szczególnie jeśli meble znajdują się w pomieszczeniu najczęściej użytkowanym na przykład salonie. Zakupując solidne meble drewniane do salonu możemy być pewni, że będą one nam służyły przez lata. Dodatkowo meble z okleiną z pewnością nie sprawdzą się dobrze w łazience oraz kuchni, gdyż panuje tam duża wilgoć bądź meble stale narażone są na kontakt z wodą, co powoduje powstawanie pęcherzy spowodowanych nagromadzeniem wody. Innym czynnikiem, który decydować będzie o stopniu jakości mebli drewnianych jest gatunek drewna jaki został użyty do ich produkcji. Najbardziej trwałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia będzie drewno egzotyczne bądź dąb. Jednak w marketach meblowych najczęściej spotkamy meble z krajowej sosny, która niestety jest drewnem dosyć delikatnym i nie trudno o widoczne na jej powierzchni rysy.

Ważne jest także jakość zastosowanych elementów jak nóżki, uchwyty czy szyny w przypadku szuflad. Wykonane z plastiku uchwyty mają tendencję do łamania się, a mało stabilne nóżki spowodują, że komoda czy szafa będzie się chwiała. Natomiast odpowiednio dobrane oraz wykonane z wysokiej klasy materiałów szyny umożliwią płynną pracę szuflad.