Wybierając się na różnego rodzaju spektakle, zawsze na scenie pojawia się osoba, która prowadzi całe przedstawienie. Przedstawia ona aktorów, opowiada o czym będzie dany spektakl. Wprowadza nas w nastrój całego przedstawienia. Taką osobą nazywamy konferansjerem.
Cechy dobrego konferansjera
Konferansjer jest trudnym i dlatego rzadko spotykanym zawodem. Osoba podejmująca się takiej pracy musi być dowcipna, anegdotami zabawiać publiczność wprowadzać ich w odpowiedni nastrój. Przygotować publiczność na występ artystów. Różnorodne występy publiczne wymagają różnego rodzaju konferansjerki. Do występów kabaretowych prowadzący musi nadawać wesoły nastrój całemu przedstawieniu. W poważniejszych spektaklach taka osoba musi być spokojniejsza, opowiadać anegdoty adekwatne do formy, celu przedstawienia. Przy podjęciu takiej pracy, nie ma sztywno określonych wymagań, taka osoba powinna być kreatywna, z dużym poczuciem humoru. Konferansjera nie tylko można spotkać na deskach scenicznych, można zaprosić taką osobę na przyjęcia organizowane w domu. Coraz częściej rodzice wynajmują taką osobę, która poprowadzi przyjęcie urodzinowe dla dziecka. Dzieci podczas urodzin dobrze się bawią, konferansjer zapewnia im rozrywki, dodaje całemu przyjęciu uroczysty, wesoły charakter. Szukając odpowiedniego konferansjera możemy wprowadzić frazę kluczową na przykład polecany konferansjer z Poznania. Pojawia się wtedy dużo propozycji najciekawszych, najlepiej wykonujących swoja pracę osób.
Konferansjer jest to ciężka praca ale satysfakcjonująca. Osoba podejmująca się takiej pracy często musi wyjeżdżać z domu na różne spektakle, które odbywają się w całej Polsce, wiąże się to z długa rozłąką z rodzina. Wynagrodzenie konferansjera zależy od ilości, oraz form przedstawień.