Kompensacja mocy biernej przy użyciu kondensatora

Zagadnienia związane z wytwarzaniem i przesyłem energii elektrycznej nie należą do najłatwiejszych. Projektant instalacji musi uwzględnić szereg czynników żeby całość funkcjonowała z jak najwyższą sprawnością.

Bateria kondensatorów zwiększa możliwości kompensacji

baterie kondensatorówBardzo ważnym czynnikiem jest dobór odpowiednich elementów oraz uwzględnienie charakterystyki odbiorników energii. Często zdarza się bowiem, że duże odbiorniki mają charakterystykę, która może wpływać negatywnie na sprawność całego procesu. Jest to spowodowane poborem przez te urządzenia tak zwanej energii biernej. Energia ta jest niezbędna do poprawnego działania niektórych urządzeń takich jak chociażby transformatory. Z punktu widzenia elektrowni stanowi ona jednak problem w postaci obniżają współczynnika mocy. W związku z tym bardzo często stosuje się tak zwaną kompensację mocy biernej. Metoda ta umożliwia wytworzenie mocy biernej w miejscu jej zapotrzebowania. W wyniku tego nie istnieje konieczność jej przesyłu z elektrowni co z kolei nie przyczynia się do spadku sprawności procesu. Do kompensacji mocy biernej stosuje się baterie kondensatorów. Kondensator jest elementem, który posiada charakterystykę pojemnościową, w związku z czym kompensuje on energię bierną. Baterie kondensatorów stosuje się w celu zapewnienia odpowiedniej pojemności, tak żeby odbiorniki pracujące w instalacji miały ją skąd czerpać. Sytuacja, w której energia bierna jest wytwarzana w miejscu jej zapotrzebowania jest docelowa i pożądana ze względu na sprawność całego procesu.

W związku z tym przed rozpoczęciem projektowania instalacji należy uwzględnić wszelkie czynniki, które mogą wpływać na proces takie jak typ zastosowanych odbiorników i maszyn elektrycznych. Zgodnie z trójkątem mocy energię bierną można kompensować przy użyciu baterii kondensatorów.