Jaka powinna być szerokość rusztowania?

Praca na wysokości wymaga zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, aby przebiegała w sposób przede wszystkim bezpieczny, ale też wydajny i efektywny. Do prac dekarskich lub budowlanych, związanych zwykle z elewacja budynku, stosuje się specjalne rusztowania, po których poruszają się osoby wykonujące pracę.

Zastosowanie rusztowania szerokiego

rusztowania szerokieJeśli zachodzi taka potrzeba, możliwe jest również składowanie materiałów budowlanych na podestach, jednak dotyczy to ograniczonej ilości, uwarunkowanej maksymalnym obciążeniem rusztowania oraz powierzchnią podestu. Jest to ważne, bowiem praca wykonywana na wysokości ma przebiegać przede wszystkim w sposób bezpieczny, natomiast zbyt duże obciążenie lub grożące potknięciem składowanie materiałów budowlanych na bardzo małej powierzchni grozi wystąpieniem groźnego w skutkach wypadku. Zwykle rusztowania szerokie są na 70 centymetrów, jednak w razie potrzeby możemy znaleźć również takie z pomostem o szerokości 110 centymetrów. Maksymalna szerokość gwarantuje komfort pracy, jeśli wykonujemy zadania na dużej powierzchni, pamiętajmy jednak że montaż tak szerokiego podestu to jednocześnie więcej pracy oraz więcej powierzchni konieczne do zagospodarowania, a na to nie zawsze można sobie pozwolić. Jest to jednak doskonały wybór, jeśli potrzebujemy dodatkowego miejsca do składowania materiałów budowlanych, na przykład w postaci cegieł. Swobodne poruszanie się mimo obecności dodatkowych elementów na podeście zmniejsza ryzyko niebezpiecznego w skutkach potknięcia.

Prace przy elewacji czy dachu budynków wymagają bezpiecznego dostania się na co najmniej kilkumetrowe wysokości. Aby było to możliwe, konieczny jest montaż rusztowania, którego szerokość należy dopasować do specyfiki wykonywanej pracy oraz możliwości przestrzennych miejsca, w którym wykonujemy zadanie.