Jak się wykonuje dachy w systemie krokwiowo jętkowym?

Dach jest elementem konstrukcyjnym, który zamyka bryłę jaką jest budowany obiekt. Ten elementy konstrukcji może być wykonany w wielu różnych technologiach, jednak najczęściej spotyka się stropodachu czy dachy wykonane w konstrukcji szkieletowej z drewna. Ten drugi rodzaj dzieli się na wiele podrodzajów.

Dlaczego dachy krokwiowo jętkowe są tak popularne?

dachy nadarzynJednak najczęściej dachy z dachem skośnym budowane są w technologii krokwiowo jętkowej. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością jak i odpornością na czynniki zewnętrzne takie jak wiatr czy opady deszczu i śniegu. Poza tym dachy w tej technologii mają dużą nośność. Co także wpływa na bezpieczeństwo. Przykład budowy, przeanalizujemy na podstawie firmy wykonującej dachy nadarzyn, to miejscowości, gdzie mają oni swoją siedzibę i właśnie w tym regionie wykonują takie dachy w takowej konstrukcji. Oczywiście najpierw wykonuje się projekt dachu, wraz z rysunkami jak i potrzebnymi obliczeniami. Jeśli chodzi o budowę, to rozpoczyna się ją od położenia belek – krokwi. Następnie wykonuje się słupy bardzo często do nich mocuje się tak zwane miecze oraz krokwie, która będzie wyznaczała połać dachu. To tak powstałego szkieletu montuje się płatwie, jak i jętki. Płatwie odpowiedzialne są za przenoszenie obciążenia. Natomiast zadaniem jętek jest ułatwienie montażu izolacji przeciwwodnej jak i pokrycia dachowego. Oczywiście jętki również przenoszą obciążenie.

Na tak wykonanej solidnie konstrukcji dachu bez problemu można montować dowolne pokrycie dachowe. W tym dachówki, których ciężar własny nie należy do najlżejszych. Wybierając ten system budowy dachu mamy pewność, że taki dach będzie solidny. Co zagwarantuje nam bezpieczeństwo, ale także brak problemów z remontowaniem tego elementu konstrukcyjnego.