Beton odporny na wodę

Chociaż beton wydaje nam się materiałem bardzo trwałym, również jest on narażony na różnego rodzaju zniszczenia. Przykładowo, już po kilku latach betonowe elementy mogą zacząć pękać. Wszystko za sprawą wody. Chociaż sam beton nie posiada żadnych otworów, w które mogłaby woda wnikać, w rzeczywistości może on wodę wchłaniać, co ma zgubne działanie zwłaszcza po nadejściu mrozów.

Skuteczna ochrona betonu przed wodą

trwała hydrofobizacja betonuNajlepszym sposobem w takich sytuacjach na ochronę określonych elementów jest trwała hydrofobizacja betonu. Woda, jest substancją bardzo dziwną, jeżeli chodzi o właściwości fizyczne, ponieważ gdy zamarza zwiększa się jej objętość. Dlatego własnie gdy beton nasiąknie wodą, po nadejściu mrozów zostaje naruszona jego struktura. Hydrofobizacja betonu jest więc doskonałym sposobem na jego zabezpieczenie a co za tym idzie na przedłużenie trwałości określonych elementów, wykonanych właśnie z betonu. Hydrofobizacja polega na zastosowaniu odpowiednich specyfików, które powodują zniwelowanie właściwości chłonnych betonu. Jak się okazuje specyfiki do hydrofobizacji wytwarzają niewidoczną powłokę, która działa na takiej samej zasadzie, jak peleryna na człowieku. Woda po prostu w niego nie wsiąka, gdyż traci on właściwości chłonne. Specyfiki do hydrofobizacji betonu są bardzo trwałe i nie środkami toksycznymi, w związku z czym mogą one być stosowane w przypadku dowolnych betonowych elementów.

Decydując się na zabezpieczenie betonu, warto mieć świadomość że woda może zniszczyć ten trwały z pozoru materiał w zaledwie kilka lat. Na szczęście istnieją sposoby na przedłużenie jego trwałości. Jest to tak zwana hydrofobizacja betonu, dzięki zastosowaniu odpowiednich specyfików. Zwykle ich cena nie jest zbyt wysoka a trwałość betonu znacznie wzrasta.